Програма відбувається на базі медично-відпочинкового комплексу «ОТАМАН» , який знаходиться у передмісті Львова. Тут є усе необхідне для реалізації програми:
Чому важлива програма «НЕСКОРЕНІ»?
Війна – найскладніший період у житті кожної людини. Вона кардинально змінює свідомість та соціальне самовизначення людей, які стикаються безпосередньо зі смертю, тортурами, руйнуваннями, страхами. Посттравматичний синдром у таких ситуаціях – цілком нормальна реакція на пережиті події. І якщо в стані постійного стресу він найчастіше не виявляється, то з моменту потрапляння у звичайну життєву атмосферу організм яскраво нагадує про перенесені страхи.
Повномасштабної і правильної психологічної реабілітації воїнів в Україні сьогодні немає. Наразі державна психологічна допомога для ветеранів ЗСУ передбачена у двох варіантах:
- у військовому госпіталі у випадку поранення;
- через сімейного лікаря, який дасть скерування до психолога.
Тому тисячі військових повертаються у мирне життя без адаптаційного періоду - після пережитих жахів, з поламаною психікою, нічними кошмарами і нездатністю продовжувати звичайне життя, і часто їх історії закінчуються цілковитим розчаруванням у всьому, що відбувається навколо. Як підсумок – безліч бійців з надломленою психікою, не бажанням жити та повертатися в звичне життя та соціум.
Для кого ми працюємо?
Учасники програми – демобілізовані військовослужбовці, а також ті, які на ротації або тимчасово відсторонені і в яких є симптоми посттравматичного стресового розладу:
- Регулярні спогади про травмуючу подію, які часто виникають як флешбеки;
- Гіперзбудження, проблеми із сном;
- Нічні жахи, часто повʼязані із травмуючою ситуацією;
- Порушення памʼяті;
- Відчуження від інших людей, навіть близьких та рідних.
Додаткова перевага надається тим, у кого:
- Уже був досвід травмуючої події;
- Травма повʼязана із загибеллю рідних, смертю великої кількості людей або якщо вона викликала серйозні зміни у житті;
- У людини немає близьких із якими вона може поділитись своїми переживаннями.
Програма «НЕСКОРЕНІ»
передбачає 14-ти денний реабілітаційний курс у якому з постраждалими працює команда психологів, терапевтів, психіатрів, психотерапевтів та інших фахівців, які знають, як допомогти у найскладніших ситуаціях, спричинених війною.
Програму проходить одночасно 50-60 осіб.
Для психологічного відновлення військових потрібно комплексний підхід, протягом двох тижнів ми працюємо у двох основних напрямках.
Перш за все це психотерапія яка може бути як груповою, так і індивідуальною. Вона включає використання різних методик:
- Інтервенція психологічного дебрифінгу, іншими словами — це детальне обговорення травмуючої події;
- Травмо-фокусована когнітивно-поведінкова терапія;
- Вироблення навичок керування стресом та їх вдосконалення;
- Десенсибілізація та репроцесуалізація рухом очей (EMDR) та ін.;
- Ресурсна психотерапія.
При необхідності психіатр може призначити і медикаментозну терапію.
Не менш важливим напрямком є терапія направлена на відпочинок та зняття стресу з тіла, ссюди входить величезний спектр активностей, для кожного учасника складається окремий комплекс.
Заняття, які можуть бути включені в програму: арт-терапія, спортивні ігри, заняття спортом, прогулянки, масажі, відпочинок у СПА, відвідування басейну, заняття на музичних інструментах, гончарство, медитація, пілатес, розмови з духовним наставником, настільні ігри, інше.
Ми повинні повернути психологічне здоров’я нашим героям, тим, хто захистив наше життя та наших дітей і залишився нескореним.